Σπουδαίο διπλό οι άντρες

Για δεύτερη φορά μέσα στη σεζόν, η αντρική ομάδα του ΑΟΜ επικράτησε με 3-1 της αντίστοιχης του Μίλωνα, παρά την απουσία του Δημητριάδη, αυτή τη φορά εκτός έδρας. Παρά την ενίσχυση του Μίλωνα στο δεύτερο γύρο και το σερί καλών αποτελεσμάτων του, η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν άντεξε την πίεση του, διψασμένου για νίκη, Μαρκοπούλου, το οποίο με τον κύριο Τάκη Ηλιόπουλο πλέον στη θέση του προπονητή, δείχνει έτοιμο να ανακάμψει.

Ο Μίλωνας ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και με πίεση στο σέρβις κατάφερε να έχει σταθερό προβάδισμα 3-4 πόντων μέχρι τα μέσα του 1ου σετ ‘οπου ο ΑΟΜ ξεκίνησε την αντεπίθεση του. Με τον Παπασιδέρη Γ  να τελειώνει τις δύσκολες μπάλες και σταθερό μπλοκ, η ομάδα των Μεσογείων άρχισε να μειώνει τη διαφορά μέχρι που κατάφερε να προηγηθεί και εν τέλει να κατακτήσει το σετ με 22-25.

Στο 2ο σέτ ήταν η σειρά του Μίλωνα να ισοφαρίσει παρά το εντυπωσιακό ξεκίνημα του Μαρκοπούλου. Ορισμένα λάθη των φιλοξενούμενων, και το καλό σέρβις των Ιωάννου και Περγάμαλη επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πάρουν το σετ με 27-25.

Χαρακτηριστική ήταν η ένταση και το πάθος για την νίκη και των δύο ομάδων που οδήγησε σε μερικά νεύρα, τόσο από την ίδια την σημασία του παιχνιδιού, όσο και από την διαιτισία, με τον Παπασιδέρη να βλέπει κόκκινη κάρτα πριν καν ξεκινήσει το 3ο σετ.  Οι φάσεις διαρκείας όμως συνεχίστηκαν, τόσο με εντυπωσιακές επιθέσεις, όσο και με σταθερά μπλοκ και σπουδαίες άμυνες. Η κούραση άρχισε να επιδρά πάνω στα κύρια επιθετικά όπλα των γηπεδούχων -Ιωάννου και Πανούσος- και το Μαρκόπουλο εκμεταλευόμενο την καλή μέρα των κεντρικών του, Βαρδή και Παπασιδέρη Δ, αλλά και του διαγωνίου του Παπασιδέρη Γ, με δύο μπλόκ στον Ιωάννου και με έξυπνα πλασέ του πασαδόρου Λιάσκου, κατέκτησε το σετ με 20-25.

Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο 4ο και τελευταίο σετ και με σταθερή υποδοχή, σωστές επιλογές και τον Αλεβιζάκη να παίρνει 3 σερί μπλοκ-αουτ, πήραν από νωρίς προβάδισμα το οποίο και κράτησαν μέχρι το τέλος. Οι αλλαγές από πλευράς Μίλωνα, δεν κατάφεραν να αλλάξουν την κατάσταση και η διαφορά ανέβηκε στο 11-17. Μια στιγμιαία χαλαρότητα επέτρεψε στην ομάδα του Μίλωνα να μειώσει προσωρινά, αλλά στο τέλος το Μαρκόπουλο έφυγε με ένα σπουδαίο διπλό από την Νέα Σμύρνη, τελειώνοντας τον αγώνα με 20-25.

Τα σετ: (22-25, 27-25, 20-25, 20-25)

ΑΟΝΣ Μίλων (Παπασταματάτος, Πανούσος, Αναστασόπουλος, Ιωάννου, Μανίκας, Περγάμαλης Σ., Μουσικάς (λ)\ Μοϊανος, Νταουντάκης, Περγάμαλης Γ.)

ΑΟΜ (Λιάσκος, Παπασιδέρης Γ., Αλεβιζάκης, Μεθενίτης, Παπασιδέρης Δ., Βαρδής, Πλαμμένος (λ))